Въглехидратите са основният източник на енергия за човешкото тяло и като такива, те играят изключително важна роля в поддържането на енергийния баланс и в поддържането на добро здраве.
От голямо значение, обаче, е това да избираме подходящи източници на въглехидрати, тъй като не всички те се отразяват на здравето ни по един и същ начин.
За да извлечем максимална полза от тях, трябва да ги подбираме много внимателно и да ги съчетаваме правилно с други храни.
По този начин, въглехидратите ще могат значително да подобрят здравословното ни състояние и физическата ни продуктивност.
Прости и сложни въглехидрати
Най-общо казано, въглехидратите и се делят на прости и сложни, като разликата между тях се изразява преди всичко в начина, по който те се усвояват и влияят на кривата на енергията през деня.
Прости въглехидрати
Простите въглехидрати са така наречените захари. Те имат проста химическа структура, поради което могат да се разграждат изключително бързо в тялото. Както може би се досещате, това води до бързо покачване на кръвната захар. Най-общо казано, простите въглехидрати включват:
- Глюкоза;
- Фруктоза;
- Галактоза;
- Захароза (трапезна захар);
- Лактоза (млечна захар);
Примерни източници на бързи въглехидрати има много, но тези, които най-често присъстват на трапезата, са плодове, мед, млечни продукти, сладкиши и подсладени напитки.
Сложни въглехидрати
Сложните въглехидрати се отличават с това, че имат доста по-сложна химическа структура и по тази причина се разграждат много по-бавно, когато попаднат в организма.
Това по-трудно разграждане води до там, че се стига до много по-бавно и постепенно освобождаване на енергия. По този начин се намаляват резките спадове и скокове на кръвната захар, което води до по-стабилни нива на енергия през деня и до намален риск от развиване на инсулинова резистентност и захарен диабет. Към бавните въглехидрати се включват два основни типа:
- Нишестета;
- Фибри (да, фибрите също са въглехидрати);
Някои от най-добрите примери за източници на сложни въглехидрати, това са пълнозърнестите храни, бобовите растения, зеленчуците, картофите, овесените ядки и овесените трици.
Полза от въглехидратите
Много хора допускат грешката да изключат въглехидратите от менюто си, но те всъщност предоставят множество ползи:
1-во: Въглехидратите са основният източник на енергия за мозъка и тялото;
2-ро: Въглехидратите помагат на тялото да не използва протеини за енергия, което е много важно за мускулното възстановяване и мускулния растеж;
3-то: Фибрите, които, както споменахме, са вид сложни въглехидрати, подпомагат здравословното храносмилане, намаляват риска от много различни видове заболявания и предотвратяват запек;
4-то: Храни, богати на фибри, осигуряват чувство на ситост и помагат за контрол на апетита, а от там помагат и за поддържането на здравословно тегло.
Топ 10 най-полезни източници на въглехидрати
Ако искате да включите въглехидратите в менюто си, но не сте уверени кои храни да изберете, ето 10 продукта, които могат да ви набавят много прилично количество здравословни въглехидрати:
1-во: Киноа
Киноата има високо съдържание на фибри и протеини. Освен това, тя е богата и на аминокиселини;
2-ро: Овесени ядки
Овесените ядки са отличен източник на фибри и са подходящ избор за контрол на кръвната захар;
3-то: Сладки картофи
Сладките картофи се отличават с високото си съдържание на витамини A и C, както и с голямото количество антиоксиданти;
4-то: Горски плодове
Горските плодове, като боровинки и малини, са много богати на въглехидрати и освен това са богати на витамини и антиоксиданти;
5-то: Бобови растения
Фасул, леща и нахут са чудесен източник на полезни въглехидрати и съдържат много фибри и протеини;
6-то: Пълнозърнест хляб
Пълнозърнестият хляб е добър източник на въглехидрати. Той се отличава с високо съдържание на фибри и витамини от група B;
7-мо: Кафяв ориз
Кафявият ориз е сложен въглехидрат, който осигурява стабилен приток на енергия и много фибри;
8-мо: Ечемик
Съдържа бета-глюкани, които намаляват холестерола и подобряват имунната система;
9-то: Ябълки
Богати са на фибри и витамин C, което ги прави подходящи за междинно хранене;
10-то: Зелени зеленчуци
Броколи, спанак и други зелени зеленчуци съдържат сложни въглехидрати и множество витамини и минерали.
Кога простите въглехидрати могат да са от полза
Макар като цяло да е добре да бъдат избягвани, простите въглехидрати могат да бъдат полезни в определени ситуации.
След много интензивна физическа активност, бързото попълване на гликогеновите запаси в мускулите е важно за възстановяването и тогава бързите въглехидрати могат да са от полза.
Същото важи и при ниски нива на кръвна захар (хипоглекимия). Тогава простите въглехидрати могат бързо да нормализират състоянието на човека и да му помогнат да се възстанови.
Освен това, в някои спортове, приемът на прости въглехидрати може да осигури бърз енергиен тласък, което да помогне за бързо презареждане по време на самото състезание.