Аритмията е състояние, при което сърцето бие нередовно - твърде бързо, твърде бавно или с нередовен ритъм.

Въпреки че някои форми на аритмия не са сериозни и могат да се проявят дори при напълно здрави хора, те все пак могат да бъдат тревожни и да предизвикват безпокойство.

За щастие, има няколко прости техники, които могат да помогнат за успокояване на сърцето при аритмия и да намалят неприятните симптоми. В тази статия ще поговорим по-подробно за това кои са те. И все пак, нека започнем първо с това какво представлява аритмията.

Какво представлява аритмията

Преди да обсъдим методите за справяне с аритмията, е важно да разберем какво точно представлява тя.

Аритмията е нарушение на сърдечния ритъм, което се проявява по различни начини. Един от най-често срещаните е тахикардията, при която сърцето бие твърде бързо (над 100 удара в минута).

Пълната противоположност на тахикардията е брадикардията. При нея сърцето бие твърде бавно с под 60 удара в минута.

При третата форма на аритмия говорим за така наречените екстрасистоли, които представляват допълнителни или пропуснати удари.

Причините за аритмията могат да бъдат различни. Най-често това са стрес, неправилно хранене, липса на сън, употреба на кофеин, злоупотреба с алкохол или дори сърдечни заболявания.

В някои случаи аритмията може да бъде безвредна, но понякога тя сигнализира за сериозни проблеми. Важно е винаги да се консултирате с лекар при съмнения за аритмия.

Прости техники за успокояване на сърцето

Има някои техники за успокояване на дишането, които са се доказали във времето като изключително ефективни.

Фокусиране върху дишането

Една от най-ефективните техники за успокояване на сърцето при аритмия е дълбокото и ритмично дишане. Правилното дишане помага за понижаване на стреса и регулиране на нервната система, като в резултат се нормализира сърдечният ритъм.

При ускорен сърдечен ритъм можете да опитате да направите следното:

1-во: Седнете или легнете удобно. Затворете очи и се отпуснете;

2-ро: Вдишайте дълбоко през носа, като броите до четири;

3-то: Задръжте дъха си за четири секунди;

4-то: Издишайте бавно през устата, като отново броите до четири;

Повторете този процес няколко пъти, докато почувствате, че сърцето ви започва да се успокоява. Това дишане може да помогне за активиране на парасимпатиковата нервна система, която отговаря за релаксацията на тялото.

Студена вода

Шоковата терапия с ледена вода е друга техника, която може да помогне при аритмия. Тази техника работи чрез активиране на "гмуркаческия рефлекс" - физиологичен отговор на тялото, който забавя сърдечния ритъм при потапяне на лицето в студена вода. Ето как можете да го направите:

1-во: Напълнете купа с ледена вода;

2-ро: Потопете лицето си в нея за няколко секунди (5-10 секунди), като се опитате да задържите дишането;

3-то: Повторете при нужда.

Тази техника може да помогне за временно понижаване на сърдечния ритъм и да ви донесе моментно облекчение при аритмия.

Четене на книга или медитация

Една от основните причини за аритмия е стресът. Понякога най-доброто решение е просто да отклоните вниманието си от източника на стреса и да се занимаете с нещо релаксиращо. Четенето на книга или медитацията могат да ви помогнат да се отпуснете и да нормализирате сърдечния ритъм.

Четенето

Изберете лека и интересна книга, която ви доставя удоволствие. Избягвайте тежки теми, които могат да ви натоварят допълнително. Четенето помага да се отклоните от стреса и да се съсредоточите върху нещо успокояващо. След около 15-20 минути ще забележите, че напрежението значително е намаляло;

Медитацията

Медитацията може да бъде мощен инструмент за намаляване на стреса и регулиране на сърдечния ритъм. Практикувайте дихателна медитация или визуализация, където се съсредоточавате върху спокойни мисли или природни сцени.

Физическа активност

Леките физически упражнения могат да помогнат за регулиране на сърдечния ритъм. Разбира се, важно е да не се преуморявате, тъй като интензивната активност може да има обратен ефект. Примери за леки упражнения:

1-во: Спокойна и релаксираща разходка на свеж въздух (но не ако е твърде горещо!);

2-ро: Лека йога или стречинг;

3-то: Тай чи - нежни движения, които подобряват координацията и намаляват стреса.

Упражненията стимулират кръвообращението, подобряват настроението и помагат за регулиране на сърдечния ритъм, особено ако страдате от забавен пулс (брадикардия).

Ограничаване на кофеина и алкохола

Кофеинът и алкохолът могат да увеличат сърдечната честота и да влошат симптомите на аритмия.

Ето защо е добре да ги избягвате, особено ако вече имате проблеми със сърдечния ритъм.

Изберете безкофеинови напитки като билкови чайове или вода и се опитайте да сведете до минимум консумацията на алкохол.

Осигурете си достатъчно сън и почивка

Недоспиването може значително да влоши симптомите на аритмия, защото сънят играе важна роля за възстановяването на тялото и сърдечно-съдовата система.

Опитайте се да спите поне 7-8 часа на нощ, за да дадете на организма си възможност да се възстанови напълно.

Спазвайте режим на сън, като лягате и ставате по едно и също време. Освен това, избягвайте тежки храни и напитки преди лягане. Постарайте се да създадете тиха и уютна обстановка в спалнята си.

Релаксация чрез музика

Музиката има способността да влияе на емоциите и тялото ни. Някои изследвания показват, че слушането на спокойна, релаксираща музика може да помогне за понижаване на кръвното налягане и да подобри сърдечния ритъм.

Класическа музика, като например произведенията на Моцарт, Бетовен или Бах, могат да са добър избор.

Природни звуци, например звуци на вълни, дъжд или горски шум също могат да имат успокояващ ефект. Лека акустична музика с минимален или без текст също може да ви помогне за релаксация.

Хранителни добавки и витамини

Някои хранителни добавки, като магнезий и омега-3 мастни киселини, могат да подпомогнат здравето на сърцето и да намалят риска от аритмия.

Магнезият е важен за регулирането на сърдечния ритъм, а омега-3 мастните киселини подпомагат намаляването на възпалението в организма.

И все пак, важно е да имате предвид, че всички тези съвети се отнасят единствено за иначе здрави хора, при които аритмията е временно състояние. Ако това се случва редовно, не пропускайте да се консултирате със своя лекар.