Във време, когато реалността ни мачка с тежестта на ежедневните проблеми, хората намират утеха в илюзията за принадлежност към различни субкултури - еко-защитници, джендър активисти, либерали, представители на малцинства.
Всеки потъва в своята утопия, мислейки си, че е намерил панацеята срещу хаоса на обществения живот.
Като магнит, тези групи привличат обърканите и изгубените души, предлагайки им нещо като защита.
"При нас си в безопасност", шепнат те, обгръщайки новопристигналите с топлата прегръдка на общността. И наистина, за момент, човек може да почувства, че е намерил своето място, своята "стая с изглед към мира", откъсната от безпощадния свят навън.
Но какво става, когато някой от тези отдадени членове реши да повдигне глава и да изрази мнение, което не е в унисон с мнението на общността?
Тогава илюзията се срутва като къща от карти. Оказва се, че тази защита е само имагинерна, един вид социален балон, в който дисонансът е недопустим.
Така човекът, който вчера е бил приобщен и приет, днес се оказва изтласкан на студа. В момента, в който изразиш нещо различно, ставаш "другият", "изключеният". С това, субкултурите показват своята истинска същност - не толкова оазиси на разбирателство и приемане, колкото гета на едномислие.
Този феномен е тъжен парадокс на нашето време
В ера, която се хвали с отвореност и разнообразие, реалността е, че все повече живеем в социални балони, където се страхуваме да изразим истинските си мисли и чувства.
Ние сме като актьори на сцената на обществото, играейки роли, които са ни наложени или които сами сме избрали, за да се впишем в нормите на нашите микросреди. Но докато играем тези роли, забравяме кой всъщност сме, губим се в лабиринта на чуждите очаквания и предразсъдъци.
И така, в името на принадлежността, жертваме своята уникалност.
Тук не става въпрос само за политика или социални движения, а за самата същност на човешките взаимоотношения.
В нашето общество, където всеки втори е готов да те съди за твоя избор на думи, за твоите вярвания или дори за начина, по който се обличаш, истинската комуникация и разбирателство стават почти невъзможни. Оказва се, че в това стремеж към приемане, всъщност сме се отдалечили повече един от друг, отколкото някога.
Какво означава това за индивида
Че в търсенето на сигурност, всъщност може да попаднеш в капана на още по-голямата несигурност. Под прикритието на солидарност и защита, тези групи създават светове, в които не се толерират различията.
Това е едно ново лице на изолацията - социална изолация под маската на общността. В тези светове, където трябва да мислиш, говориш и действаш по определен начин, за да бъдеш приет, няма място за индивидуалността.
Тук "различният" се възприема като заплаха, като елемент, който разбива хармонията на общността.
В опитите си да избегнем самотата и отхвърлянето, се оказваме още по-самотни и изолирани.
Изгубваме се в света на фалшивата сигурност, където единствената цена, която не сме готови да платим, е нашата автентичност. В тези моменти се задава въпросът: струва ли си да жертваме нашия истински образ за мимолетното усещане за принадлежност?
Или по-добре да се изправим сами срещу бурите на живота, но запазим своята същност и свобода?
Въпросът остава - как можем да се противопоставим на тази тенденция?
Има ли начин да прекъснем веригата на самоизмамата и да се върнем към истинската същност на човечеството - разнообразието на мислите и чувствата? Не е лесно, но може би отговорът е в смелостта да бъдем себе си, в търсенето на истинската същност, а не на лесната защита.
А може би истинската сигурност идва не от принадлежността към група, а от смелостта да стоиш сам срещу вятъра на обществените норми?