Китай инсталира почти толкова роботи във фабриките си миналата година, колкото останалата част от света, ускорявайки усилията си в сферата на автоматизацията и консолидира господството си в производството, въпреки че населението в трудоспособна възраст намалява, пише Wall Street Journal.
През 2021 г. доставките на индустриални роботи за Китай са се увеличили с 45% в сравнение с предходната година до над 243 хил., показват нови данни на Международната федерация по роботика (IFR), разгледани от медията.
Китай отговаря за малко под половината от всички инсталации на тежкотоварни индустриални роботи за миналата година, с което затвърждава статута си като пазар номер едно за производителите на роботи в световен мащаб. Данните на IFR показват, че Китай е инсталират почти два пъти повече нови роботи, отколкото фабриките в Европа, Северна и Южна Америка.
Това ли е причината за бързото разрастване на Китай
Част от обяснението за бързата автоматизация на Китай е, че страната просто наваксва спрямо по-богатите. Втората по големина икономика в света изостава спрямо САЩ и производствени центрове като Япония, Германия и Южна Корея в разпространението на роботи на производствените линии.
Бързата автоматизация също така отразява нарастващото признание в Китай, че неговите фабрики трябва да се адаптират, тъй като предлагането на евтина работна ръка в страната намалява, а заплатите се повишават.
Организацията на обединените нации (ООН) очаква през следващата година Индия да изпревари Китай, превръщайки се в страната с най-голямо население в света.
Защо Китай разчита на роботиката си
Групата от хора на възраст от 20 до 64 години – по-голямата част от работната сила на Китай – може би е достигнала своя пик, показват прогнозите на ООН, като се очаква да спадне рязко след 2030 г., тъй като населението на Китай застарява, а раждаемостта остава ниска.
Използвайки повече роботи, китайските фабрики могат да запълнят нарастващата пропаст на пазара на труда и да поддържат ниски разходи, което прави по-малко изгодно за западните компании да пренасочват производството към други развиващи се пазари или към вътрешните си пазари.
Тъй като Китай вече не може да разчита на нарастваща работна сила, за да стимулира икономическия растеж, автоматизацията представлява най-сигурният начин за увеличаване производителността на работниците, с които разполага, твърдят икономисти.
Данни на Conference Board показват, че производството за един работен час в Китай през 2021 г. е било една четвърт от средното за Групата на седемте развити икономики (Г-7) и една пета от нивото на САЩ. Освен това увеличаването на производителността в Китай се забави през последните години. След нарастване със среден годишен темп от 9% между 2000 и 2010 г., производството от един работен час в Китай нараства със 7,4% годишно през следващото десетилетие.
„Не можете да чакате, докато останете без хора, за да започнете да се занимавате с проблема“, коментира Андрю Харис, заместник-главен икономист във Fathom Consulting в Лондон.