Джетлаг е състояние, познато още като умора от летене. То настъпва, когато вътрешният биологичен часовник на човека се наруши поради бързото преминаване през няколко часови зони.

Това е често срещано при дълги полети, особено когато се пътува от изток на запад или в западно-източно направление.

Характерно за това състояние е, че може да причини различни физически и психически симптоми.

В тази статия ще поговорим по-подробно за синдромът джетлаг, като ще разгледаме причините за него, кога и защо се проявява, както и как да се справим по-лесно с него.

Какво причинява джетлаг

Основната причина за джетлаг е разминаването между вътрешния биологичен часовник на тялото и новата часова зона, в която човек попада след дълъг полет.

Вътрешният часовник регулира цикъла на сън и бодрост, температурата на тялото, хормоналните нива и други физиологични процеси.

Когато преминаваме през няколко часови зони за кратко време, този часовник не може веднага да се адаптира към новия ритъм на ден и нощ, което води до дисбаланс и различни по сила и характер симптоми.

Кога и при какви обстоятелства се проявява джетлаг

Джетлаг обикновено се усеща при полети, които преминават през две или повече часови зони.

Колкото повече часови зони преминавате, толкова по-силни и дълготрайни могат да бъдат симптомите.

Например, при полет от Лондон до Ню Йорк (преминаване през 5 часови зони на запад), симптомите на джетлаг обикновено са по-леки и краткотрайни, в сравнение с полет от Лондон до Токио, където има преминаване през 9 часови зони на изток.

Наблюдава се, че джетлагът е по-силен, когато пътуваме на изток, отколкото на запад. Това е така, защото при пътуване на изток трябва да "съкратим" деня си и да се адаптираме към по-ранно време, докато при пътуване на запад денят се "удължава", което обикновено е по-лесно за адаптация.

Симптоми на джетлаг

Симптомите на джетлаг могат да варират в зависимост от индивидуалните особености и броя на преминатите часови зони, но най-често се включват следните 5:

1-во: Умора и сънливост през деня - човек може да се чувства постоянно уморен и сънлив, независимо от продължителността на съня;

2-ро: Безсъние или нарушения в съня - може да бъде трудно да заспите или да се събудите в обичайното време за новата часова зона;

3-то: Главоболие и раздразнителност - джетлагът може да причини главоболие, раздразнителност и общо чувство на дискомфорт;

4-то: Загуба на апетит и храносмилателни проблеми - часовата разлика може да наруши нормалните цикли на хранене, което да доведе до загуба на апетит, гадене или други храносмилателни проблеми;

5-то: Трудности в концентрацията и паметта - може да е трудно да се фокусирате върху задачи или да запомняте информация.

Как да се справим с джетлага

Съществуват различни стратегии и съвети, които могат да помогнат за минимизиране на симптомите на джетлаг и по-бързо адаптиране към новата часова зона. Ето няколко полезни мерки, които да вземете при следващото си пътуване.

Подготовка преди пътуването

Опитайте се да настроите графика си на сън и бодърстване поне ден-два преди пътуването, като се приближите до часовата зона на мястото, което възнамерявате да посетите.

Ако летите на изток, лягайте и ставайте малко по-рано от обичайното. Ако летите на запад, направете обратното - лягайте и ставайте по-късно.

По време на полета

Пийте достатъчно вода и избягвайте алкохол и кафе, които могат да допринесат за дехидратация и да влошат симптомите на джетлаг.

Опитайте се да се разхождате из самолета или да правите леки упражнения на мястото си, за да предотвратите тромбози и да подобрите кръвообращението.

Опитайте се да спите в самолета, ако пристигането ви е сутрин или през деня. Използвайте маска за сън и слушалки, за да се изолирате от светлина и шум.

След пристигането

Светлината играе ключова роля в регулирането на биологичния часовник, затова излагането на слънчева светлина след пристигане може да помогне за адаптацията.

Ако пътувате на изток, излагането на сутрешна светлина е полезно, докато при пътуване на запад е препоръчително да се излагате на следобедна светлина.

Опитайте се да започнете да се придържате към местния режим на сън и бодърстване възможно най-скоро след пристигане. Избягвайте дрямки през деня, за да не нарушите нощния си сън.

Някои хора намират за полезно използването на мелатонин - хормон, който регулира съня. Той може да помогне за бърза адаптация към новия график на сън. Винаги се консултирайте с лекар преди да започнете приема на добавки.

Хранене и хидратация

Избягвайте тежки и мазни храни, които могат да влошат симптомите на джетлаг. Опитайте се да се храните според местното време и изберете леки и здравословни ястия. Продължете да пиете достатъчно вода, за да поддържате организма си хидратиран.

Защо някои хора не изпитват джетлаг

Интересно е, че не всички хора изпитват джетлаг по един и същи начин. Някои може да не изпитат почти никакви симптоми, докато други страдат от тежка умора и безсъние. Факторите, които могат да повлияят на това, включват:

Индивидуални различия

Генетиката играе роля в това как тялото реагира на смяната на часовите зони. Някои хора може да имат биологични часовници, които се адаптират по-бързо;

Възраст

По-младите хора често се адаптират по-лесно към нови часови зони в сравнение с по-възрастните;

Честота на пътуване

Хората, които често пътуват през часови зони, могат да развият стратегии за справяне и да бъдат по-малко податливи на джетлаг.