Въпреки че е изключително широко разпространено, биполярното разстройство може да се определи като едно от най-неразбраните психични състояния. Нещо повече - то твърде често бива свързвано с различни стереотипи и дори страхове.

Тази липса на разбиране може не само да изолира засегнатите хора, но и да затрудни в една или друга степен техния достъп както до професионална помощ, така и до подкрепа от страна на техните близки.

Много от обществените нагласи по отношение на хората с биполярно разстройство се основават на митове, които нямат много общо с реалността, а не на реални факти, което от своя страна допринася за стигматизацията на тази група.

На следващите редове ще се потопим малко по-дълбоко в темата за биполярното разстройство, така че да разбием поне част от митовете, които витаят около него.

Ще ви запознаем с реалността около това състояние, така че ако имате близки с този проблем, да подхождате към тях с повече информираност и разбиране по отношение на въпроса. И така, нека първо разгледаме какво представлява биполярното разстройство.

Какво представлява биполярното разстройство

Биполярното разстройство е психично състояние, характеризиращо се с изразени промени в настроението, енергията и способността за функциониране на засегнатия човек.

Тези промени могат да варират от маниакални епизоди (това са периоди на интензивна еуфория или раздразнителност) до депресивни епизоди (периоди на дълбока тъга, потиснатост и загуба на интерес).

За разлика от общоприетото мнение, че биполярните хора постоянно се намират в една от двете крайности, всъщност по правило между тези периоди те често имат и периоди на съвсем нормално настроение.

Видове биполярно разстройство

Като цяло, биполярното разстройство може да се подели на три основни типа:

Биполярно разстройство тип 1

Биполярното разстройство от тип 1 се характеризира се с тежки маниакални епизоди, които могат да изискват хоспитализация. Характерно за тях е, че те често се съпровождат с последващи депресивни епизоди;

Биполярно разстройство тип 2

Биполярното разстройство тип 2 включва хипомания (по-леко изразена форма на мания) и по-продължителни по-ясно изразени депресивни епизоди;

Циклотимия

Циклотимията е по-лека форма на биполярно разстройство, при която промените в настроението са по-малко интензивни, но все пак значително влияят на живота на засегнатия. Тази форма на биполярно разстройство като цяло е най-често срещана;

Често срещани митове за биполярното разстройство

Биполярното разстройство е обвито в много митове, но сред най-разпространените са тези три:

Мит 1: "Хората с биполярно разстройство са опасни."

Един от най-упоритите митове в обществото е, че хората с биполярно разстройство са агресивни и непредвидими.

Реалността е, че по-голямата част от тези хора всъщност изобщо не са склонни към проява на насилие.

Ако проявят гняв, това често е резултат от други причини, сред които могат да са неудовлетворени емоционални нужди или липса на подкрепа, а не от състоянието им.

Мит 2: "Те не могат да водят нормален живот."

Много хора смятат, че биполярното разстройство прави засегнатите неспособни за стабилни взаимоотношения или на кариера, а някои стигат дори още по-далеч, смятайки, че хората с това разстройство дори не могат да бъдат щастливи.

Всъщност, при правилно лечение и подкрепа, хората с биполярно разстройство могат да водят напълно функционален и успешен живот.

Мит 3: "Медикаментите решават всички проблеми."

“Да си пие лекарствата и ще се оправи.” - казват не рядко за свои близки мнозина, които не са запознати с това състояние.

Медикаментите наистина могат да играят важна роля в лечението на биполярното разстройство, но те далеч не са панацея.

Ефективното управление на заболяването често изисква комбинация от лекарства и психотерапия, както и доста промени в начина на живот. Огромна роля играе и силната подкрепа от страна на близките хора.

Реалността при биполярното разстройство

Биполярното разстройство може да засегне различни аспекти от живота на човека, но симптомите не трябва да се превръщат в стигма.

Как симптомите влияят на поведението

Маниакалните епизоди могат да включват импулсивност, неадекватни решения и свръхактивност, докато депресивните епизоди се свързват с изолация, ниско самочувствие и безпомощност. Тези прояви обаче не са постоянни и могат да бъдат контролирани с помощта на близките и на терапевт.

Колко важна е подкрепата от околните

Отново трябва да повторим, че семейството, приятелите и въобще средата като цяло играят ключова роля в живота на засегнатите. Проявата на емпатия и разбиране от страна на близките могат значително да подобрят тяхното състояние и да намалят усещането за стрес и изолация.

Как да помогнем и разберем хората с биполярно разстройство

Има много примери за хора с биполярно разстройство, които са постигнали успех в различни сфери - от изкуството до науката.

Те са доказателство, че ако правилната диагноза и терапия се съчетаят с подкрепа от страна на близките, може да бъде постигнат баланс.

Слушане без осъждане

Понякога най-доброто, което можем да направим, е просто да слушаме. Избягвайте осъждане или опити да „поправите“ ситуацията. В много случаи дори и самото изслушване има терапевтичен ефект.

Насърчаване на лечение и терапия

Стигмата често кара хората да избягват лечение. Покажете подкрепа, като насърчите близките си да потърсят помощ от специалист, като напомните на своя близък, че в наши дни да се ходи на психолог може дори да бъде модерно.

Образовайте се за състоянието до колкото е възможно

Много е важно да се запознайте с характеристиките на биполярното разстройство, за да разберете по-добре поведението и нуждите на засегнатия.

Как да "надхитрим" биполярното разстройство

Ако вие самите страдате от биполярно разстройство, може би понякога ще виждате известен социален натиск, свързан с общуването с хора с това състояние, но е важно да преодолеете това и да не се фокусирате върху подобни неща.

Независимо от всичко, винаги ще има хора, които ви ценят истински и които няма да позволят на това състояние да застане между вас. И за да можете вие самите да общувате по-лесно с близките си, можете да следвате тези съвети:

Използвайте логика вместо емоции

Емоциите може и да помагат на много хора, но ако страдате от биполярно разстройство, трябва да залагате повече на логиката и по-малко на чувствата. Старайте се да запазвате спокойствие и да се фокусирате върху фактите.

Отказ от участие в негативни взаимодействия

Не позволявайте на емоциите ви да бъдат манипулирани, независимо дали става въпрос за мания или депресия.

Търсете подкрепа от приятели, семейство или терапевт

Не се колебайте да се консултирате с професионалист, ако усещате, че дадена ситуация излиза извън контрол.

Състоянието може да се контролира по-лесно, отколкото обществото предполага

Биполярното разстройство не е присъда, а състояние, което изисква разбиране и подкрепа. С правилния подход, то може да се преодолее много по-лесно, отколкото предполагате.

Познаването на състоянието и неговите особености, съчетано с емпатия и подходящо лечение, може не само да подобри живота на хората с биполярно разстройство, но и да изгради по-силни и здравословни връзки между засегнатите и техните близки приятели и роднини.