Определянето на пола на бебето е един от най-вълнуващите моменти за бъдещите родители.
Въпреки че съществуват много митове и народни поверия относно това как може да се предскаже пола на детето, в края на краищата науката е тази, която предлага надеждни и сигурни методи за определяне на пола.
В тази статия ще разгледаме някои научно доказаните методи за определяне на пола на бебето и ще обясним защо те са всъщност най-сигурни и точни.
Биологична основа на пола
Полът на бебето се определя още в момента на зачеването, когато сперматозоидът оплоди яйцеклетката.
Полът зависи от хромозомите, които носи сперматозоидът. Човешките полови клетки имат 23 хромозоми, като една от тях определя пола.
Яйцеклетката на майката винаги носи Х-хромозома, докато сперматозоидът може да носи или Х-хромозома (която води до женски пол - XX) или Y-хромозома (която води до мъжки пол - XY).
Така, полът на бебето зависи от това дали сперматозоидът, който опложда яйцеклетката, носи Х или Y хромозома.
На кратко, уважаеми татковци, ако искате да имате син, с който да ходите заедно на футболни мачове, това е нещо, което изцяло зависи от вас.
Сигурни медицински методи за определяне на пола
Наичините да се определи пола на бебето са няколко:
Ултразвуково изследване (сонография)
Най-разпространеният и достъпен метод за определяне на пола на бебето е ултразвуковото изследване, известно още като сонография.
Обикновено този тест се извършва между 18-20 седмица от бременността.
По време на ултразвука, лекарят може да види полови органи на плода и да определи дали бебето е момче или момиче.
Въпреки че ултразвукът е доста точен, точността му зависи от позицията на бебето и опита на оператора.
В редки случаи, ако полът не може да бъде ясно определен, може да се наложи повторно изследване.
Хорионбиопсия и амниоцентеза
Хорионбиопсията и амниоцентезата са инвазивни диагностични тестове, които могат точно да определят пола на бебето, но основната им цел е да идентифицират генетични аномалии.
Хорионбиопсията може да се извърши около 10-12 седмица от бременността, като включва вземане на малка проба от плацентата.
Амниоцентезата обикновено се извършва между 15-20 седмица, като включва вземане на малка проба от околоплодната течност.
Тези тестове предоставят сигурен резултат относно пола на бебето, тъй като анализират хромозомния състав на плода.
Безклетъчен ДНК тест
Безклетъчният ДНК тест е неинвазивен пренатален тест, който анализира малки фрагменти от ДНК на плода, циркулиращи в кръвта на майката.
Този тест може да се извърши още от 9-тата седмица на бременността и е с много висока точност при определяне на пола.
Той обикновено се използва за скрининг на генетични аномалии, но може също така да определи пола на бебето с почти 100% точност.
Митове и недоказани теории
Определянето на пола на бебето е вълнуващ процес, който носи на семейството не малко вълнение.
По тази причина, въпреки че медицинските методи предлагат надеждни резултати, съществуват множество митове и недоказани теории, които претендират да предсказват пола на бебето.
Някои от тях включват методи като китайския лунен календар, формата на корема на майката, предпочитания към определени храни и други суеверия.
Важно е да се има предвид, че тези методи нямат никаква научна обосновка и не могат да предоставят точна информация за пола на бебето, макар понякога да са източник на забавление за семейството, което очаква своето ново попълнение.
Какво да очаквате от резултатите
Когато бъдещите родители използват някой от сигурните медицински методи за определяне на пола на бебето, е важно да разберат, че точността на резултатите е много висока, но не е абсолютна.
В редки случаи може да има грешка, особено при ултразвуковото изследване, където точността зависи от различни фактори.
Въпреки това, съвременната медицина е в състояние да предостави надеждна информация за пола на бебето на ранен етап от бременността.