Ежедневието на всеки един човек е натоварено с различни задачи и отговорности. Разбира се, има дни, в които разполагаме с много време и възможност да си отдъхнем, но има и такива, които са доста натоварени и не знаем откъде да започнем. Това е свързано както със работата, така и с отношенията с хора, домашните задължения, личните ангажименти и т.н.
Ето защо в такива моменти е добре да знаем как да разпределяме и използваме времето си. В следващите няколко реда ще Ви представим няколко полезни съвета, които можете да следвате, за да менажирате по-добре времето си.
Чрез тях ще можете да свършите всички задачи, а това ще Ви донесе не само удовлетворение, но и значително ще намали стреса.
Направете план
Първото и основно правило при менажирането на времето е да направите план. Добре е да направите списък със задачите, които трябва да свършите за съответната седмица или месец и да ги подредите по приоритет.
Фиксирайте важните неща – срещи с бизнес партньори, медицински прегледи, изпълняване на възложен проект и т.н. След това можете да „нагласите“ по-маловажните задачи и да ги вместите в ден, в който имате повече свободно време.
Използвайте помощни средства, които да Ви напомнят за задачите
На кого не му се е случвало да забрави важна среща или задача, която трябва да изпълни? Ежедневието е толкова забързано, че понякога мозъкът сякаш се „изключва“ за момент и човек забравя за определен ангажимент, който е поел. В такъв момент настъпва паника, тялото сякаш се парализира от стрес, а изпълнението на задачата трябва да се случи на момента… А това, разбира се, рефлектира върху останалите задължения.
За да избегнете ситуации от този тип, можете да използвате календар, органайзер или тефтер, в които да записвате задачите си и да ги следите. Също така можете да използвате различни програми, които да Ви напомнят, че имате предстоящ ангажимент или проект за изпълнение.
Разпределяйте времето си мъдро
За да изпълните задачите си навреме, трябва да оставяте малко времево разстояние между тях. Ако имате важна среща в 15:00 часа, а след това преглед в 16:00 часа, то е много възможно да закъснеете и да пропуснете консултацията с лекаря си.
Ето защо е добре да оставяте някакво време между задачите си, което да използвате за пътуване (напр. от офиса до кабинета) или което да Ви бъде „резерв“, ако първият ангажимент се проточи.
Така ще можете да изпълните всички задължения и ще се почувствате много по-удовлетворени. Това може да са петнадесет минути или половин час – зависи от времето, с което разполагате.
Оставете телефона да си почине
Всички добре знаем колко зарибяващи могат да бъдат социалните мрежи – в тях има много забавни видеа, интересни снимки и какво ли още не. Но колкото и да са приятни, те всъщност изразходват голяма част от времето ни.
Интересното за социалните мрежи е, че използването им сякаш стопира усещането ни за времето – уж поглеждате 1-2 видеа за пет минути, но поглеждайки часовника виждате, че всъщност е минал цял час.
Това са шейсет минути, в които можете да свършите много неща. Ето защо е добре да оставите телефона си, да се фокусирате върху задачите си за деня и да оползотворите времето си по много по-разумен начин.
Делегирайте задачи
Ако задачите Ви за определен ден или седмица просто нямат край, то можете да прехвърлите част от тях на друг човек. И в това няма нищо лошо. Делегирането на по-маловажни задачи на отговорен човек ще Ви даде спокойствие и значително ще намали напрежението.
Разбира се, това трябва да бъде съобразено с личните планове и ангажименти на Вашия колега, партньор или член от семейството. Не забравяйте, че Вашите отговорности не са по-важни от тези на останалите.
Научете се да казвате „не“
Ако вече имате пълен график и нямате възможност да вместите още една задача от работата или среща с приятел, тогава имате пълното право да кажете „не“. Никой няма да Ви поздрави, че сами сте се затрупали със задължения и намалявате почивката си, за да ги изпълните.
Не забравяйте, че за да бъдете продуктивни във всеки един аспект от живота си, трябва да имате достатъчно време за почивка.